דלג לתוכן

טיפול בצלקות אקנה

צלקות אקנה - חטטים, צלקות מוגבהות, צלקות שקועות, פיגמנטציה וצבעים פוגמות במראה האסתטי, בביטחון העצמי, ולעיתים אפילו גורמות לכאבים ולגרד. בדקנו איך לטפל בצלקות אקנה ולהחזיר את הרעננות לעור הפנים

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

רוצה לקבל ייעוץ לתוכנית טיפולים ומחירים?

איזה דבר נורא זה פצעים מוגלתיים על הפנים, שגם יכולים להופיע במקומות אחרים על הגוף. אנחנו נתקלים בזה לראשונה בגיל ההתבגרות ולכן הכינוי ״פצעי בגרות״, אבל הם יכולים להופיע בכל גיל. הם תמיד מופיעים בזמן הלא נכון - לפני דייט חשוב, פגישת עבודה, צילומי חתונה, כי מה זה בכלל זמן נכון לחבר גדול שמתיישב על הפרצוף. הם מכאיבים לא אסתטיים, והדבר שהכי בא לנו לעשות כשאחד חדש כזה מופיע זה לפוצץ אותו. וכן, אין מי שלא יודע שאסור לפוצץ חצ׳קונים, אבל הקושי להתאפק עלול לגרום לצלקות אקנה, ואם אתם כאן כנראה שאנחנו לא צריכים לספר לכם על זה. מה שכן נספר לכם זה אילו אפשרויות טיפול בצלקות אקנה עומדות בפניכם, איך מטפלים בחטטים בפנים, סוגי צלקות אקנה, איך להעלים צלקות אקנה ואם זה אפשרי בכלל, וכל מה שאתם צריכים לדעת כדי להחזיר את הזוהר לעור הפנים ככל האפשר. מוכנים? יוצאים לדרך. 

מה גורם לצלקות אקנה

פצעוני אקנה גורמים לדלקת בעור והצלקות הן החלמה פגומה מהדלקת. יש סוגים שונים של דלקות, עם מורסה, בלי מורסה, ראשים שחורים, ראשים לבנים, רמות שונות של חומרת הדלקת, וכמובן עד כמה אתם נוגעים בפנים. הזכרנו את נושא פיצוץ החצ׳קונים, אך צלקות אקנה עלולות להיווצר גם אם לא נגעתם בפנים, אלא מדלקת קשה על העור בצורת מורסה או ציסטה. הנקבוביות מתמלאות בשמן, חיידקים ותאי עור מתים, הנקבובית מתנפחת ונוצר קרע בדרמיס. ברוב המקרים הפצע שטחי ונרפא באופן יעיל, אך אם הפגיעה בדרמיס עמוקה והמוגלה נשפכת לתוך הדרמיס, רקמות עור בריאות נהרסות ועבודת התיקון של הקולגן לא מסתיימת באופן חלק. 

צלקות אקנה

אילו סוגים של צלקות אקנה יש?

קיימים שלושה סוגי צלקות אקנה עיקריים:

צלקות אטרופיות: צלקות אקנה שנוצרו בשל הרס או אובדן של רקמת שריר ושומן שקודם לכן תמכו בעור. ההרס הזה הוביל למראה של חורים שקועים בעור.
צלקות היפרטרופיות: הגוף מייצר סיבי קולגן בעודף כדי לתקן את מראה העור, מה שיוצר מראה של צלקות מורמות מהעור. 
צלקות קלואידיות: צלקת שמתפשטת אל מחוץ לאזור הנגוע. 

נציין כאן חמישה סוגים נפוצים של צלקות שמשתייכות לקבוצות שמנינו:

  • חטטים: אולי הסוג המוכר ביותר מבין צלקות אקנה, שנגרם בשל התפרצות אקנה קשה במיוחד. ציסטות ופצעים מוגלתיים חודרים לעור והצלקת נראית לעין לאחר החלמה לא תקינה, טיפול לא הולם בדלקת, או פיצוץ חצ׳קונים. חטטים נוצרים בשל פגיעה לא הפיכה בשלוש שכבות העור ולא ניתן להסתיר אותם אפילו תחת איפור. 
  • צלקות גלויות: צלקות היפרטרופיות שנוצרו מעודף סיבי קולגן שמגביהים את העור. הצלקת בצבע אדום, מעל העור, והיא עלולה להכאיב או לגרום לגרד. צלקות אקנה מסוג זה יכולות להיעלם לאחר שבועות או חודשים, אך גם להישאר על הפנים לזמן ממושך. 
  • צלקות זווית: צלקות אקנה אטרופיות, רחבות ושקועות. הצלקת נראית כמו שקע עגול דמוי מכתש. קצות הצלקת חדים ואנכיים, רחבים בהשוואה לחטטים אך צרים לעומת צלקות גלויות. לרוב צלקות אקנה שטחיות יגיבו טוב יותר לטיפול בצלקות אקנה, אך צלקות עמוקות מקשות יותר על המטפלות, אך היום כבר קיימים טיפולים שמאפשרים להקל על המצב. 
  • צלקות צבע: צלקות שנקראות פוסט אקנה ומופיעות בצורת כתמים קטנים סגולים או אדומים. הגורמים הם נימי דם שהתרחבו או התפוצצו באזור הפגוע בגלל הדלקת או טיפול לא מקצועי. 
  • צלקות מורמות: צלקת קלואידית שנוצרת כשהעור מתעבה מעבר לפצעים המקוריים. צלקות אקנה מורמות אופייניות בקרב צעירים עם עור כהה והיא מחמירה אצל נשים בהריון. בנוסף לפגיעה האסתטית, צלקות אקנה מסוג זה יכולות לגרום לכאב. 

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

איך אפשר לטפל בצלקות אקנה

פילינג עמוק להעלמת צלקות אקנה: פילינג כימי לצלקות אקנה קשות. הטיפול נערך במרפאה בהרדמה וההחלמה ממושכת. הטיפול אסור לחולי לב או כליות ואינו מומלץ לבעלי עור כהה מחשש לפיגמנטציה. 

רטינול: חומר קוסמטי שמותר לשימוש ללא מרשם רפואי ולכן הוא מופיע בתכשירים רבים, כולל מוצרי מדף. הריכוזים לא עוצמתיים במיוחד ולכן לא ברורה יעילותו בהעלמת צלקות אקנה. בזמן השימוש בתכשירי רטינול אסור להיחשף לשמש מחשש לפיגמנטציה.

תכשירים מבוססי פפטידים: פפטידים הם חומצות אמינו שבונות את החלבון והם מחדירים טוב יותר את החומרים לעור, ומעודדים יצירת אלסטין וקולגן. באופן הזה צלקות שקועות מורמות מעט וחל שיפור במראה העור, אך לא העלמת צלקות אקנה. 

הזרקת חומצה היאלורונית: חומצה היאלורונית נמצאת בגוף באופן טבעי. שמעתם עליה אם חיפשתם מידע על העלמת שקעים ופיסול פנים ללא ניתוח, אך אפשר להשתמש בה גם למילוי שקעים של צלקות אקנה. בזמן ההזרקה העור מתעבה מחדש, שטח הצלקת עולה, והצלקת הופכת לחלקה באופן כמעט מיידי. החיסרון הוא שמדובר בשיפור זמני משום שהחומצה ההיאלורונית מתפרקת באופן טבעי בגוף. לרוב השיפור נראה למשך תקופה של עד שנה, אך לעיתים לתקופות קצרות יותר ובכל מקרה עד שלוש שנים. 

שיטת רבקה זיידה: השיטה משלבת טכנולוגיות מתקדמות באמצעות מכשיר ייחודי בארץ עם צמחי מרפא וחומרים פעילים לטשטוש של צלקות פוסט אקנה. בקליניקה מבצעים טיפולים לצלקות האקנה בדרגות חומרה שונות, חטטים, צלקות אדומות, וחורים מכל הסוגים. 

טיפול בטכנולוגיית לייזר: בשנים האחרונות חלה התקדמות טכנולוגית עם מכשירים ייעודיים לשיפור מראה צלקות אקנה. הטיפול ממוקד, בחלק מהמקרים מלווה בכאבים קלים בלבד, בטכנולוגיות חימום או קילוף. טכנולוגיית הלייזר מעודדת את העור לייצר קולגן שמשפר מראה של צלקות אקנה. לא רק שהעור לא נפגע בתהליך, הטיפול מעודד אותו לשקם את עצמו. 

למי מתאים טיפול בצלקות אקנה

כל אחד ואחת יכולים למצוא טיפול שמתאים עבורם, אך לא כל טיפול מתאים לכולם. כשאתם בוחרים טיפול, בין אם מוצר מדף במחיר נמוך ובין אם סדרת טיפולי לייזר יקרה, יש להתייעץ עם רופא ולוודא שהטיפול מתאים לסוג צלקות האקנה שממנו אתם סובלים ולגוון העור שלכם. ישנם תכשירים שעלולים לגרום לפיגמנטציה, ואחרים מתאימים לכל סוגי וגווני העור. 

אם אתם צעירים שסובלים מאקנה, כדאי להתחיל לטפל בכך באופן מיידי ובשום אופן לא לפוצץ חצ׳קונים. ברגע שהעור מתחיל את הליכי הריפוי, כדאי להתחיל טיפול בצלקות אקנה, כך שיהיה קל לשפר את המראה ולהעלים צלקות בפנים. ככל שתקדימו את הטיפול, כך יהיה פחות צורך בטיפולים פולשניים והם יהיו כרוכים בפחות כאבים, אם בכלל. חלק מהטיפולים לא מתאימים לנשים בהריון ואחרים כן, נשים מניקות צריכות להתייעץ עם רופא. 

לקבלת ייעוץ והצעה לטיפול באקנה מלאו פרטיכם ונציג ממרפאת רפואה אסתטית יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

צלקות אקנה שאלות ותשובות

מה הם הגורמים לצלקות אקנה?

כששואלים את השאלה הזו תמיד יהיה מי שיצעק מיד ״בגלל שאתם מפוצצים חצ׳קונים!״, זה נכון, אבל זו רק אחת הסיבות. צלקות אקנה יכולות להיווצר גם מדלקת עור קשה בצורת ציסטה או מורסה, עד שנוצר קרע בדרמיס. פגיעות עמוקות הופכות לצלקות אקנה מסוגים שונים.

ראיתי מוצרי מדף זולים לטיפול בצלקות אקנה, זה יעיל?

אם אתם שואלים על תכשירים עם רטינול או פפטידים, כדאי לזכור שהם מוצרי מדף בריכוזים נמוכים. לכל אחד ואחת מאיתנו עור שונה, צלקות שונות, שנגרמו מגורמים שונים ומוצרי המדף לא נרקחו בהתאמה אישית. לכן עבור חלק הם יהיו בעלי יעילות מסוימת, ועבור אחרים כלל לא יעילים. לא תוכלו לדעת את מידת היעילות מבלי לנסות, והניסיון עלול להסתיים במפח נפש. 

אילו עוד אפשרויות טיפול בצלקות אקנה קיימות?

חומצה היאלורונית מספקת פתרון יעיל אך זמני משום שהחומצה מתפרקת בגוף באופן טבעי. ישנן סדרות טיפולים כמו לייזר, או שיטת רבקה זיידה, שמשפרים את מראה העור משמעותית ובאופן קבוע. 

האם הטיפולים מתאימים לכולם?

לא כל טיפול מתאים לכולם ותמיד צריך להתייעץ עם הרופא המטפל בפגישת אבחון. על מוצרי המדף יש שורת הגבלות למי הם לא מתאימים, והטיפולים בהתאמה אישית כשמם כן הם - מותאמים לכל מטופלת ומטופל באופן אישי. שימו לב לאזהרות כמו אי-חשיפה לשמש, מניעה ממזונות מסוימים, והגבלות בזמן הריון והנקה. 

מידע נוסף על טיפול באקנה וטיפול בצלקות אקנה

סוגי אקנה: איך לאבחן ולטפל באקנה שהופיע

בואו נודה בזה, אין אחד או אחת שלא חווה בעבר, חווה כיום או יחווה בעתיד הופעת פצעון או פצעונים בפנים או בגוף. למרות שזה מצב לא נעים, אין ממה להתבייש...

פצעונים בגוף

סובלים מפצעונים בגב, פצעונים בישבן או פצעונים בחזה? תשמחו לדעת שאפשר לשים סוף למטרד האסתטי הזה. לפניכם כל מה שרציתם לדעת על הגורמים לתופעת האקנה...

טיפול באקנה - בחזרה לעור חלק ובריא

טיפול באקנה, אחת ממחלות העור הנפוצות ביותר, במיוחד אקנה בפנים. בניגוד לשם העממי ״פצעי בגרות״, המחלה יכולה להופיע בכל גיל. מהם התסמינים, אילו סוגי ...