דלג לתוכן

מבחן פסיכומטרי: מה הוא בודק ואיך תתכוננו היטב

המבחן הפסיכומטרי הוא בחינה שתקבע את עתידכם האקדמי ועל פי הציון בו האוניברסיטאות והמכללות קובעות לאיזו פקולטה תוכלו להירשם. אילו יכולות המבחן בודק (וגם מה הוא לא בודק), איך הוא בנוי, אילו מועדי פסיכומטרי קיימים לאורך השנה, איך מתכוננים, וכל מה שחשוב לדעת לקראת הבחינה הגורלית

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בקורס הכנה לפסיכומטרי?

פברואר 22

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן קבלה לאוניברסיטה שיש להתכונן אליו באופן ייחודי, שכן הוא לא דומה לשום מבחן אחר שהכרתם אי פעם. מטרת המבחן היא לנבא מה הם סיכויי ההצלחה שלכם באקדמיה על ידי מטלות בתחומים שונים כמו חשיבה כמותית, כתיבת חיבור, והוכחת ידע בשפה האנגלית. השאלות אינן דומות לשאלות שאתם מכירים ממבחני הבגרות בתחומים האלה, המבחן אינו באחריות משרד החינוך אלא מאל״ו - המרכז הארצי לבחינות והערכה, והוא לא בודק את רמת האינטליגנציה של הנבחנים. 

מועדי פסיכומטרי - מתי נרשמים?

מבחן פסיכומטרי מתקיים בארבעה מועדים לאורך השנה:

מועד אביב: במרץ או באפריל, ההרשמה נסגרת בפברואר. מועדים לשנת 2022: 13-14 באפריל. הבחינה במועד זה מתקיימת בעברית, ערבית, משולב/אנגלית, רוסית וצרפתית. תאריך אחרון להרשמה - 15 בפברואר.

מועד קיץ: מתקיים בחודש יולי. בשנת 2022 נקבע התאריך 7 ביולי, ההרשמה נסגרת ב-17 במאי. המבחן מתקיים בעברית, ערבית, משולב/אנגלית, רוסית וצרפתית. 

מועד סתיו: מבחן פסיכומטרי במועד זה מתקיים בספטמבר. ב-2022 התאריך שנקבע הוא 5-6 בספטמבר, והוא מתקיים בעברית או ערבית. תאריך אחרון להרשמה - 12 ביולי.

מועד חורף: מתקיים בדצמבר, ב-2022 המועד הוא 23 ו-25 בדצמבר, בעברית או בערבית. ניתן להירשם עד 1 בנובמבר. מחיר מבחן פסיכומטרי בכל אחד מהמועדים בשנת 2022 עומד על 560 שקלים. 

מבנה המבחן הפסיכומטרי

כל בחינה פסיכומטרית בנויה מתשעה פרקים. משך מטלת הכתיבה עומד על חצי שעה, ולכל אחד משמונת הפרקים הנותרים ניתנות 20 דקות עם שאלות ברירה, מה שמכונה בשפת היום-יום מבחן אמריקאי. משך המבחן הכולל עומד על שלוש שעות ועשר דקות - 190 דקות. חשוב מאוד לשים לב לכך שאסור לכם לעבור לפרק הבא באופן עצמאי גם אם סיימתם כבר את הפרק הנוכחי, אלא אך ורק כשהבוחנים מבקשים לעשות זאת. 

בכל מבחן שניים מהפרקים הם פיילוט שלא מחושב בציון. אין לכם שום דרך לדעת מה הם פרקי הפיילוט ולכן יש להשקיע בכל אחד מהפרקים באופן שווה. בכל מבחן, שניים מהנושאים הנבדקים יופיעו בשלושה פרקים והנושא הנותר יקבל שני פרקי בחינה. אין דרך לדעת מה הם הנושאים הללו מראש, כך שעליכם להיערך נפשית לכך שדווקא הנושא שאתם פחות חזקים בו הוא זה שיופיע שלוש פעמים. 

רוב השאלות מאותו סוג באותו הפרק יופיעו בסדר קושי עולה, למעט החלק שעוסק בהבנת הנקרא בעברית ובאנגלית, שבו השאלות מופיעות על פי סדר האירועים בקטע הקריאה. אינכם יודעים את התשובה? נחשו! המבחן נבדק בסריקה ואם הניחוש שלכם יהיה נכון - תקבלו את הנקודות ואין לכם מה להפסיד.

ציון מבחן פסיכומטרי

הציון הנמוך ביותר האפשרי במבחן פסיכומטרי הוא 200 והציון המרבי הוא 800 נקודות. רוב הנבחנים מקבלים ציון שנע בין 500 ל-600 וככל שהציון גבוה מ-600 כך עולה הסיכוי שלכם להתקבל למסלול שאותו אתם רוצים ללמוד. יש פקולטות רבות שמקבלות ציונים נמוכים מ-600, אך ציון גבוה יותר פותח עבורכם יותר דלתות. כ-2% בלבד מהנבחנים מקבלים ציון גבוה מ-700, ורק בודדים מקבלים 800. חשוב להזכיר לעצמכם שציון מבחן פסיכומטרי הוא לא המדד היחיד לקבלה ללימודים אקדמיים, אלא גם ציוני הבגרות שלכם. מוסדות רבים עורכים חישוב של ציון משולב של 50% עבור כל אחד מהציונים. 

מבחנים מותאמים לבעלי לקויות

בעלי לקויות שונות יכולים לבקש להיבחן במבחנים מותאמים בכל מועד הרשמה לפסיכומטרי. סיבות שמזכות במבחן מותאם כוללות לקויות למידה, הפרעות קשב וריכוז, מגבלות גופניות, מגבלות נפשיות, והפרעות שקשורות לרצף האוטיסטי. גם נבחנים שלא יכולים לשבת בכיסא סטודנט שבו מתקיימים המבחנים, כמו למשל בשל עודף משקל או נשים בהריון מתקדם יכולים לבקש להיבחן בתנאים מותאמים. 

הרשמה לפסיכומטרי: איך עושים את זה?

הרשמה לפסיכומטרי נעשית באופן ישיר במרכז הארצי לבחינות והערכה. כל אחד ואחת עם תעודת זהות ישראלית יכולים להירשם לבחינה, גם אם אין לכם זכאות לבגרות וגם אם לא נרשמתם לאוניברסיטה. 

הדרך הנפוצה ביותר כיום להירשם למבחן פסיכומטרי היא באמצעות האינטרנט. יש להיכנס לאתר מאל״ו, שם תתבקשו לבחור את מועד המבחן, אזור מועדף בארץ מבין האזורים שבהם מתקיימת הבחינה במועד הנבחר, ולאיזה מוסד אקדמי אתם מעוניינים שתוצאות המבחן יישלחו. כדאי לסמן את כל מוסדות הלימוד, שכן שליחת הציונים היא ללא תשלום וכך מגוון האפשרויות שיעמדו לרשותכם בעולם האקדמי גדול. התשלום מתבצע דרך כרטיס אשראי ואישור הרשמה יישלח לאימייל שלכם. לאחר קבלת האישור תוכלו להוריד ללא תשלום את ערכת ההרשמה שמצורף אליה מבחן פסיכומטרי לדוגמה. 

הדרך השנייה להירשם היא באמצעות רכישת ערכת הרשמה לבחינה הפסיכומטרית שנמכרת בחנויות צומת ספרים וסטימצקי. יש למלא את הטפסים שבערכה ולשלם עבור הבחינה במזומן בסניפי הדואר. יש לבחור בדרך זו אם אתם מעוניינים לשלם עבור המבחן הפסיכומטרי דרך הפיקדון הצבאי. את אישור התשלום שקיבלתם בדואר יש לשלוח למאל״ו בדואר רשום באמצעות המעטפה שמצורפת לערכה. הערכה מגיעה עם מבחן פסיכומטרי לדוגמה כדי שתוכלו להתחיל ולהתכונן לבחינה. 

איך להתכונן למבחן פסיכומטרי

לשאלה הזו אין תשובה חד משמעית ומה שמתאים לאדם אחד לא יתאים לאדם אחר. כך למשל, יש אנשים מסוימים שיכולים להתמודד עם ההכנה באופן עצמאי לבד, ואחרים חייבים קורס הכנה. יש כאלה שקורס אונליין עם תרגול שאלות של מבחן פסיכומטרי לדוגמה יספיק להם, ואחרים צריכים להיות נוכחים בכיתה עם מתרגל כדי להבין איך להתמודד עם הבחינה. אתם מכירים את עצמכם הכי טוב ויודעים מה נכון בשבילכם. אבל יש כמה כללי אצבע שמשותפים לכולם:

1. היערכו לקראת תקופת לימודים אינטנסיבית. היא יכולה להימשך מספר שבועות או חודשים בהתאם ליכולות שלכם, אך ודאו שבזמן הזה יש לכם זמן מקסימלי ללמידה לבחינה.

2. עדיף רצף לימודי מיום מרוכז. עדיף ללמוד שלוש שעות ביום במשך חמישה ימים רצופים מללמוד ביום אחד 15 שעות. ככל שהמבחן מתקרב כדי להשקיע יותר שעות ביום, אך לעשות זאת ברציפות. בכל מקרה, בשל זמן הבחינה הממושך ללא הפסקות, כדאי לתרגל למידה בריכוז למשך שעות ארוכות.

3. המשיכו לעבוד! אם אתם אנשים עובדים, כדאי להמשיך לעבוד במשרה חלקית. אם יש לכם אפשרות לשלוש משמרות קצרות יותר מהרגיל בשבוע, זה יכול להיות שובר שגרה מצוין. 

4. הכינו את הסביבה לקראת כמה חודשים שבהם לא תהיו ממש אתם. אל תוותרו על כל הבילויים, אך בהחלט על חלקם. 

5. Start reading English texts!, הקדישו לפחות חצי שעה ביום לקריאה באנגלית, זה אמור להיות די פשוט בעידן הדיגיטלי. התרגול הזה יעזור לכם להבין דברים מההקשר ולשפר את אוצר המילים וכך להעלות את הציון האפשרי שלכם בפרקי האנגלית.

קורסי הכנה למבחן פסיכומטרי

הפסיכומטרי של המדינה: מערך הדיגיטל של המדינה הקים קורס הכנה לפסיכומטרי שזמין אונליין ללא תשלום. הפסיכומטרי של המדינה נתמך על ידי מאל״ו ויש בו תוכנית לימודים יומית, שיעורי וידאו מסביב לשעון, שאלות תרגול, סימולציות, מבחן פסיכומטרי לדוגמה, ועוד. 

מכוני הכנה: ניתן להירשם לקורסים בשורה של מכוני הכנה פרטיים ובהם יואל גבע פסיכומטרי, high-Q, קידום, ניב רווח, אוקיי פסיכומטרי, ומכוני הכנה נוספים. מחירי הקורסים משתנים בהתאם לסוג הקורס, אונליין או פרונטלי, האינטנסיביות, ועוד משתנים. 

יום המבחן - מותר ואסור

הגיע היום ואתם סוף סוף עושים מבחן פסיכומטרי. עליכם להגיע עם תעודת זהות, זימון לבחינה, עפרונות - הביאו יותר מאחד, מחק ומחדד, אוכל ושתייה אבל לא ארוחות שלמות, סטופר ללא צפצופים או כל רעש אחר, ואם אתם רגישים לקור - הביאו גם בגדים ארוכים אפילו למועדי הקיץ, למקרה שהמיזוג חזק לכם מדי. אסור בשום אופן להיכנס לחדר הבחינה עם טלפון נייד, ולא, הטיעון שזה השעון שלכם או שעון העצר לא מתקבל על ידי הבוחנים. גם שעוני יד עם מחשבון אסורים. לנו רק נותר לאחל בהצלחה!

מתעניינים בקורס הכנה לפסיכומטרי? מלאו פרטיכם ונציג מכון הכנה לפסיכומטרי יחזור אליכם בהקדם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

מבחן פסיכומטרי שאלות ותשובות

מה בודק מבחן פסיכומטרי?

המבחן הפסיכומטרי משמש בחינת כניסה לאוניברסיטאות והוא מנבא את סיכויי ההצלחה של הנבחנים בלימודים האקדמיים. המבחן מחולק לפרקי חשיבה כמותית, הוכחת ידע בשפה האנגלית, וכתיבת חיבור בעברית והשילוב ביניהם עשוי להעיד על ענפי הלימוד שבהם תוכלו להצליח. המבחן לא בודק את רמת האינטליגנציה שלכם. 

מה הם מועדי הרשמה לפסיכומטרי?

בכל שנה ישנם ארבעה מועדי בחינה - מועד אביב שמתקיים במרץ או באפריל, מועד קיץ ביולי, מועד סתיו בספטמבר ומועד חורף בדצמבר. המועד האחרון להרשמה לכל אחד מהמועדים הוא מספר שבועות לפני תאריך הבחינה. את המועדים המדויקים לשנת 2022 תוכלו לראות בסקירה המלאה. בכל אחד מהמועדים יש לשים לב לשפות הבחינה ולאזורים בארץ שבהם היא מתקיימת. 

איך אפשר להתכונן עם מבחן פסיכומטרי לדוגמה?

בעת ההרשמה למבחן ולאחר השלמת התשלום ניתן לקבל מבחן פסיכומטרי לדוגמה. לאחר ההרשמה באינטרנט תוכלו להוריד מבחן לדוגמה ואם רכשתם את ערכת ההרשמה באחת החנויות המבחן מצורף אליה. קורסי הכנה לפסיכומטרי כמו הפסיכומטרי של המדינה, ומכונים כמו יואל גבע פסיכומטרי, היי-Q, ניב רווח ואחרים מרכיבים גם הם מבחן פסיכומטרי לדוגמה שמהם ניתן לתרגל בתקופת הלימוד. 

איך נקבע ציון פסיכומטרי?

טווח הציונים במבחן הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800. רוב הנבחנים מקבלים בין 500 ל-600 ורק כ-2% מקבלים יותר מ-700. בודדים בלבד מצליחים לקבל את הציון המקסימלי - 800. ככל שהציון גבוה יותר כך יש לנבחנים יותר אפשרויות לימוד באוניברסיטאות. 

עוד מידע על פסיכומטרי

קורס הכנה לפסיכומטרי: איפה לומדים ומה כל מכון מציע

הדרך לאוניברסיטאות וללימודים אקדמיים עוברת דרך המבחן הפסיכומטרי. בזמן שיש בני מזל שיכולים ללמוד לבד, רובנו זקוקים להדרכה ולתרגולים. בשנים האחרונות...

מכוני הכנה למבחן הפסיכומטרי

קורס פסיכומטרי >

תגובות