דלג לתוכן

IVF פרטי לעומת ציבורי - מדריך השוואתי

ההחלטה היכן לבצע הפריה חוץ גופית ואצל איזה רופא היא החלטה חשובה, כדאי להשקיע זמן בבחינת כל הפרמטרים החשובים. כדי להקל עבורך את העבודה, הכנו מדריך שמשווה בין IVF פרטי לציבורי, עם כל היתרונות, המרפאות המובילות, כמה זה עולה, ולאילו החזרים והטבות את זכאית

4 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בטיפולי פוריות?

הפריה חוץ גופית היא הליך שהחלו לבצע לקראת סוף שנות ה-70׳, שבו יוצרים הריון באישה שלא מצליחה להרות באופן טבעי. התהליך יעיל במיוחד במצבים שבו אי הפריון נובע מחסימה מכנית של החצוצרות. עם התקדמות הטכנולוגיה והמחקר בתחום, החלו ליישם את הטכניקה הזו גם במקרים אחרים, כמו בעיות ביוץ, בעיות של ספירת זרע נמוכה של בן הזוג, וכשכל טיפולי הפוריות האחרים לא הצליחו. טיפולי IVF כוללים שלושה שלבים עיקריים: הוצאת ביציות בשלות מהאישה והפרייתן בזרע של בן הזוג במעבדה, גידול העוברים במעבדה, והשתלתם ברחם האישה. 

ישראל אלופת העולם בהפריה חוץ גופית

ישראל היא מעצמת פוריות עולמית והקופה הציבורית מממנת כאן אין-ספור מחזורים של IVF עד גיל 45, כמעט בלי הגבלות. בשנת 2018 היו יותר מ-48 אלף מחזורי טיפול, זינוק של 40% לעומת 2010, והמספר הזה ממשיך לעלות מדי שנה. אם ב-2007 הממוצע היה 4,800 לידות של הפריה חוץ גופית, ב-2018 הממוצע זינק לכ-9,400. בין השנים 2014 ל-2018 5% מכלל הלידות היו כתוצאה של טיפולי פוריות, לעומת 3% בשנת 2000. בין אם באופן פרטי ובין אם ציבורי, הביקושים לטיפולי IVF עולים בהתמדה. הסיבות לכך הן בעיקר דחיית הגיל שבו בני הזוג מחליטים להביא ילד לעולם לצד השיפור המתמיד ביעילות הטיפולים. 

יתרונות טיפולי IVF במסגרת פרטית

בחירת הרופא: היתרון המשמעותי ביותר של טיפולי IVF במסגרת פרטית הוא האפשרות לבחור את הרופא עצמו. את זו שמחליטה מי הרופא שיטפל בך ואינך תלויה במגבלות אחרות כמו זמינות הרופא למבוטחות הקופה, תורים פנויים, קרבה למקום המגורים, ועוד. לבחירת הרופא המומחה יש משמעויות לכל אורך התהליך שעשויות להשפיע על הצלחת הטיפול. אין הדבר אומר, כמובן, שהרופאים שמימון ציבורי אינם טובים, הרי רבים מהם מקבלים גם באופן פרטי, אך זה אומר שהרופא שאת בוחרת אינו מישהו שנכפה עלייך לבחור בו, אלא רופא מומחה שאת מאמינה בו ורוצה לעבור את התהליך הזה אצלו. 

בחירת מקום הטיפול: יתרון משמעותי נוסף ברופא פרטי היא הבחירה במקום הטיפול. לפעמים הקופה תשלח אותך לרופא פנוי שמרוחק ממקום מגורייך. היתרון בבחירת רופא קרוב היא הגעה בקלות למרפאה אם תזדקקי לטיפול או בדיקה כלשהם. כמובן שמרחק הוא לא השיקול היחיד ולפעמים תעדיפי, גם באופן פרטי, רופא מומחה מעט מרוחק, אך עם אחוזי הצלחה גבוהים. 

קיצור תורים: בכל תחום בחיים, בעלי המקצוע המומחים והטובים ביותר בתחומם הם המבוקשים והעסוקים ביותר. זה כמובן לא שונה בתחום הרפואה בכלל ובתחום טיפולי הפוריות בפרט - הרופאים בעלי השם בתחום עסוקים עם תורים שנקבעו לזמן רב מראש. פנייה לטיפולי פוריות במסגרת פרטית מקצרת את התור שצפוי לך וזה קריטי במיוחד אם את בגיל שמתחיל להיות בעייתי מבחינת טיפולי פוריות. אם את כבר בגיל שהופך לקריטי מבחינת אחוזי הצלחת טיפולי IVF, ייתכן שרופא במסגרת פרטית הוא הפתרון הנכון עבורך. 

אפשרויות בחירה נרחבות: זהו למעשה מעין סיכום של כל הסעיפים הקודמים שמדגיש את אפשרויות הבחירה הנרחבות לעומת טיפול IVF במערכת הציבורית. המערכת הציבורית לאו דווקא תקבע עבורך לאיזה רופא ספציפי ללכת, אלא תיתן לך אפשרויות בחירה. אך הבחירה הזו תהיה מבין אפשרויות מצומצמות מתוך רשימת הרופאים שבהסכם עם הקופה. בהחלט ייתכן מצב שתרצי ללכת לרופא מסוים שהומלץ לך על ידי חברה או בת משפחה שעברה את התהליך, אך הוא לא מקבל את לקוחות קופת החולים שלך או שהתור הפנוי הבא יהיה בעוד חצי שנה. כל אלה לא קיימים כשאת בוחרת רופא באופן פרטי. 

ליעוץ ותיאום תור לטיפולי פוריות אצל רופא/ה מוביל/ה בתחום מלאו פרטיכם כאן ויחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

טיפולי פוריות במסגרת ציבורית

מחיר: זהו היתרון המשמעותי ביותר בטיפולי הפריה חוץ גופית במערכת הציבורית - המחיר יהיה זול באופן ניכר בהשוואה לטיפולי פוריות פרטיים. מדינת ישראל מממנת את רוב טיפולי הפוריות וקופות החולים מציעות חבילות רבות ומגוונות שכוללות החזרים עבור השלבים השונים של IVF. 

זמינות רופאים: ברוב המקרים של טיפולים במסגרת ציבורית תצטרכי לבחור את בית החולים הקרוב ביותר אלייך ולעבור את הטיפולים במסגרת שעות העבודה של הרופא או הרופאה. לרוב הרופאים שעובדים בבתי החולים זמינים בשעות הבוקר, כלומר הביקורים אצלם יהיו כרוכים בהפסד ימי עבודה. 

טיפול מרופאים שונים: אם במסגרת הפרטית אותו רופא יטפל בכל הקשור ל-IVF מההתחלה ועד הסוף, במסגרת הציבורית ייתכן שבכל סוג ביקור יהיה רופא מטפל אחר - אחד יפנה לבדיקות, אחר יקבע עבורך את פרוטוקול הטיפולים, ורופא שלישי יבצע שאיבת ביציות והחזרת עוברים מוקפאים. זה יצריך מצדך מעקב ולוודא שכל הרופאים יודעים בדיוק מה נדרש ממך ובאיזה שלב. 

IVF

איפה עושים טיפולי פוריות פרטיים

פרופ׳ אדריאן שולמן: מנהל את היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים מאיר שבכפר סבא ויו"ר האגודה הישראלית לחקר הפוריות. מומחה בטיפולי פוריות כבר יותר מ-33 שנים, ומקבל באופן פרטי במרפאתו ברמת החייל. 

פרופ׳ אייל שיף: בעל ניסיון של יותר מ-27 שנים בטיפולי IVF ונבחר לרשימת הגניקולוגים הטובים ביותר של מגזין פורבס בקטגוריית מיילדות ופריון משנת 2015 עד 2021 מדי שנה ברצף. לצד עבודתו בבית החולים שיבא בתל השומר, מקבל לקוחות באופן פרטי במרפאתו שברמת החייל. 

פרופ׳ ג׳קי אשכנזי: סגן מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים בילינסון, מומחה בתחום כבר יותר מ-43 שנים. עובד עם כל הביטוחים המשלימים והפרטיים במרפאתו בתל אביב.

פרופ׳ מרתה דירנפלד: בעלת שם עולמי בטיפולי פוריות ומומחית בתחום כבר 38 שנים. לאחר שהקימה את יחידת ה-IVF במרכז הרפואי כרמל, כיום היא מקבלת לקוחות באופן פרטי במרפאתה בחיפה. 

פרופ׳ נרי לאופר: רופא בכיר בהדסה עין-כרם ומשנת 2019 מופיע מדי שנה ברשימת הגניקולוגים הטובים ביותר על פי פורבס. מקבל מטופלות בירושלים. 

יחידת IVF אסותא רמת החייל: המשכן החדש של יחידת טיפולי הפוריות של בית החולים אסותא כולל חדרי ניתוח משוכללים, חדרי התאוששות מאובזרים, חדרים מיוחדים המיועדים לביצוע החזרת עוברים מוקפאים, ומעבדת IVF ומשוכללת שמאפשרת טכניקות הפריה מהמתקדמות בעולם. צוות רופאי היחידה כולל רופאים בעלי שם שאת חלקם כבר הזכרנו, ובהם פרופ' אייל שיף ,פרופ' דניאל זיידמן, פרופ' אדריאן שולמן, ד״ר שי אליצור וד"ר דב בכר.

מדיקל סנטר: בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מפעיל יחידה לטיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) משנת 1987. עד היום היחידה אחראית ליותר מ-9,000 לידות לאחר טיפולי פוריות על ידי בכירי הרופאים בישראל. 

כמה עולים טיפולי IVF במסגרת פרטית לעומת ציבורית

על-פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, טיפולי הפריה חוץ גופית ימומנו על קופות החולים לבני זוג ללא ילדים בנישואיהם הנוכחיים, עד לידת שני ילדים. בנוסף החוק כולל טיפולי IVF לאישה ללא ילדים שמעוניינת להקים משפחה כאם יחידנית להולדת ילד ראשון ושני. הטיפולים ניתנים לנשים מגיל 18 ועד ליום ההולדת ה-45, ותרומת ביצית ניתנת עד גיל 54. 

העלות במסגרת פרטית משתנה בין הרופאים השונים, על פרוטוקול הטיפול שנקבע עבורך, מיקום הטיפולים, התשלום עבור בית החולים או המרכז הרפואי שבו הם מתבצעים, ופרמטרים נוספים. חשוב לציין כי משפחה שתרצה להביא לעולם ילד שלישי או יותר תידרש לעשות זאת במסגרת פרטית. 

האם ניתן לקבל החזרים על טיפולי פוריות פרטיים

אם בחרת לעבור טיפולי פוריות באופן פרטי, בין אם מדובר בשני הילדים הראשונים שאז זו בחירה שלך, ובין אם מדובר בילד שלישי והלאה שאז זו האפשרות היחידה, דעי כי את יכולה לקבל החזרים מקופת החולים שלך. האפשרות להחזרים קיימת במקרים רבים גם אם הרופא המומחה שבו בחרת לא משתייך לקופה שבה את מבוטחת.

כל הביטוחים המשלימים של קופות החולים כוללים מסלולי השתתפות עצמית או החזרים. במסלולי ההשתתפות העצמית את משלמת חלק מהעלויות מבלי להגיש טפסים וחשבוניות, אך יש לקבל לכך אישור מראש מקופת החולים. במסלולי ההחזר את משלמת את הסכום המלא, מגישה את החשבונית לקופת החולים, ומקבלת החזר שנע בין 70% ל-80%, בהתאם לביטוח שיש לך. 

כמעט כל הרופאים והמרפאות הפרטיות עובדים עם כל הביטוחים הפרטיים. אם יש לך ביטוח בריאות פרטי, בדקי את הפוליסה שלך על מנת לוודא שהיא כוללת כיסוי של טיפולי פוריות, הכיסוי הזה עשוי לכסות את מה שקופת החולים לא מכסה ולחסוך לך הרבה מאוד כסף. 

ליעוץ ותיאום תור לטיפולי פוריות אצל רופא/ה מוביל/ה בתחום מלאו פרטיכם כאן ויחזרו אליכם בהקדם.

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד

IVF פרטי לעומת ציבורי שאלות ותשובות

מהם היתרונות של טיפולי IVF פרטיים?

היתרון המשמעותי ביותר הוא האפשרות לבחור את הרופא עצמו. בנוסף תוכלי לבחור מרפאה שנוח לך להגיע אליה ובשעות נוחות מבלי להפסיד ימי עבודה, והתור הפנוי הבא יהיה תוך זמן קצר ולא חודשים ארוכים. הנושא הזה קריטי במיוחד למי שכבר בגיל שמתחיל להיות בעייתי מבחינת טיפולי פוריות. 

מה היתרונות והחסרונות של טיפולי פוריות במסגרת ציבורית?

היתרון המשמעותי ביותר הוא המחיר שיהיה זול באופן ניכר לעומת טיפולים פרטיים. מדינת ישראל מממנת את רוב טיפולי הפוריות וקופות החולים מציעות חבילות רבות ומגוונות שכוללות החזרים עבור השלבים השונים של IVF. בטור החסרונות נמנה את זמינות רופאים בבתי החולים הציבוריים, שלרוב זמינים בשעות הבוקר, כלומר הביקורים אצלם יהיו כרוכים בהפסד ימי עבודה. בנוסף, ייתכן שיטפלו בך רופאים שונים בכל אחד משלבי התהליך, על פי ימי ושעות עבודתם בבית החולים. 

איפה עושים טיפולי הפריה חוץ-גופית פרטיים?

יחידת IVF אסותא רמת החייל מקבלת מטופלות במשכן החדש שכולל חדרי ניתוח משוכללים, חדרי התאוששות מאובזרים, חדרים מיוחדים המיועדים לביצוע החזרת עוברים מוקפאים, ומעבדת IVF ומשוכללת שמאפשרת טכניקות הפריה מהמתקדמות בעולם. צוות רופאי היחידה כולל רופאים בעלי שם כמו פרופ' אייל שיף ,פרופ' דניאל זיידמן, פרופ' אדריאן שולמן, ד״ר שי אליצור וד"ר דב בכר, שעל חלקם ועל רופאים נוספים שמקבלים במרפאות פרטיות אחרות תוכלו לקרוא בסקירה המלאה. גם בית החולים הפרטי הרצליה מדיקל סנטר מפעיל יחידה לטיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) משנת 1987, שהביאו ללידת יותר מ-9,000 ילדות וילדים לאחר טיפולי פוריות על ידי בכירי הרופאים בישראל. 

האם ניתן לקבל החזרים על IVF במסגרת פרטית?

כל הביטוחים המשלימים של קופות החולים כוללים מסלולי השתתפות עצמית או החזרים. במסלולי ההשתתפות העצמית את משלמת חלק מהעלויות מבלי להגיש טפסים וחשבוניות, אך יש לקבל לכך אישור מראש מקופת החולים. במסלולי ההחזר את משלמת את הסכום המלא, מגישה את החשבונית לקופת החולים, ומקבלת החזר בהתאם לביטוח שיש לך. כמעט כל הרופאים והמרפאות הפרטיות עובדים עם כל הביטוחים הפרטיים. אם יש לך ביטוח בריאות פרטי, בדקי את הפוליסה שלך על מנת לוודא שהיא כוללת כיסוי של טיפולי פוריות. 

תגובות