דלג לתוכן

טיפולי נוירופידבק- אימון מוחי אפקטיבי

נוירופידבק היא טכנולוגיית משוב ביולוגי לגלי המוח שמסוגלת לטפל במצבים שונים ללא צורך בתרופות. לאילו מצבים בריאותיים מיועד, מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים טיפול, מתי מרגישים תוצאות, וכמה עולה טיפול בנוירופידבק? כל המידע בסקירה הבאה

3 דקות קריאה כותב: מערכת כמהזה,

מתעניינים בנוירופידבק?

מה זה נוירופידבק

נוירופידבק היא שיטת טיפול לא פולשנית המשלבת טכנולוגיה עם מחקרים מתחום מדעי המוח. הטיפול מסייע בשינוי התנהגות באמצעות מתן משוב על הפעילות החשמלית במוחם של המטופלים. נקודת ההנחה בתחום זה, היא שהמוח הוא "פלסטי" ולכן ניתן לשינוי. המטופלים לומדים לשלוט באזורי מוח שונים ולהשפיע על פעולתם של אותם אזורים. בתחילת הטיפול ממפים את פעילות המוח כדי לקבוע איזה אזור במוח לא מתפקד באופן מספק. לאחר המיפוי מחברים את המטופל או המטופלת למערכת שמאמנת אותם לשנות את הפעילות המוחית באזור הממוקד באופן רצוני. 

אופי הטיפול מותאם לכל אחד ואחת באופן אישי על פי האזור הספציפי במוח ועל פי הבעיה שבה יש להתמקד. אוניברסיטאות רבות ברחבי העולם וגם בארץ משקיעות משאבים רבים במחקר בתחום הזה. 

באילו מצבים טיפולי נוירופידבק עשויים לסייע?

בשיטת נוירופידבק ניתן לטפל במגוון מצבים שנובעים מאי סדירות בפעילות המוח, ובהם:

 • הפרעות דיכאון וחרדה
 • הפרעות קשב וריכוז
 • הפרעות התנהגות
 • הפרעות שינה
 • מיגרנות
 • אפילפסיה
 • תסמונת טורט וטיקים
 • אוטיזם 
 • פוסט טראומה
 • תופעות הנובעות מאירוע מוחי 
 • תופעות הנובעות מחבלות ראש
 • ירידה קוגניטיבית מינימלית (MCI)

איך מתבצע הטיפול

בטיפול נוירופידבק מצמידים לראש אלקטרודות (גלאים) שקולטות את הפעילות החשמלית במוח. תחילה מתבצעת בדיקה מקיפה לזיהוי אזורי מוח תקינים ואזורים שאינם עובדים בצורה תקינה, תוך התייחסות לתלונות המטופל. מחשב מעבד את האותות שנקלטים וקובע על פיהם פרוטוקול טיפולי שמתמקד באזור מסוים במוח. הפעילות המוחית מנוטרת בזמן אמת ומתקבל פידבק, משוב חיובי על סוג רצוי של פעילות מוחית, ומשוב שלילי על סוג פעילות שאינו רצוי. האלקטרודות אינן משדרות דבר, אלא רק קולטות את פעילות גלי המוח ומעבירות אותם אל המחשב. 

אין צורך בהכנה מוקדמת או בפעולות מיוחדות לפני הטיפול. בשום שלב של הטיפול לא מוחדר דבר כלשהו למוח. הטיפול אינו כרוך בכאב והוא מבוצע כשהמטופלים ערים. משך כל מפגש 40-60 דקות. הטיפול לא מצריך שינוי תרופתי או הפסקת טיפולים אחרים שניתנים באופן קבוע, וגם אין צורך באשפוז לאחר הטיפול. 

מתעניינים בטיפול נוירופידבק? לחצו כאן ונציג יחזור אליכם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב
נוירופידבק

תוך כמה זמן רואים תוצאות?

מספר הפגישות הדרוש משתנה בהתאם לבעיה שבה רוצים לטפל. סדרת טיפולים יכולה לנוע מ-20 טיפולים ועד ל-50 במקרים של טיפול בהפרעות קשב וריכוז, עבור כל אזור במוח. מדובר בהתאמה אישית ולכן מספר הטיפולים לא חייב להיות עגול ועבור כל בן אדם ייקבע בהתאמה אישית.
על פי מחקרים שהתבצעו בעולם, מתחילים להרגיש שיפור קל לאחר חמישה טיפולים. שיפור משמעותי יורגש בסביבות הטיפול ה-15. בכל מקרה, לא מדובר בסוג טיפול שפותר את הבעיה לאחר מפגש אחד או שניים. מחקרים מצביעים על 70%-90% הצלחה בטיפול. 

לכמה זמן משפיע טיפול נוירופידבק?

ירחונים רפואיים מובילים בעולם פרסמו מחקרים שמראים כי המוח זוכר באופן קבוע את מה שהוא לומד. מחקרים שונים מראים שהישגים בטיפול בלקויות למידה ובהפרעות קשב וריכוז השתמרו לאורך שנים. למרות זאת, יש צורך במחקרים נוספים וכאלה שמבוצעים לאורך זמן ממושך יותר. 

שלושה דברים שחשוב לבדוק לפני טיפול נוירופידבק

1. ניסיונו של המטפל והמכון: כדי להגיע לתוצאות טובות שישתמרו לאורך זמן, המטפל והמכון צריכים להכיר את שיטות הטיפול השונות. עליהם להיות מודעים להתפתחויות ופיתוחים בתחום, ולהראות בקיאות בתחום פעילות המוח. כיוון שטיפול נוירופידבק ניתן במצבים שונים, על המטפל להראות היכרות מעמיקה עם הבעיה הספציפית שברצונכם לפתור. 

2. המכשיר שבו משתמשים מאושר לשימוש: ישנם מכשירי נוירופידבק שונים וחשוב לוודא שהמכשיר במכון שבו בחרתם מאושר על ידי רשויות הבריאות. 

3. התאמת שיטת הטיפול לבעיה: כדי להגיע לתוצאה הטובה ביותר יש לוודא שהפרוטוקול הטיפולי מותאם אישית ושהשיטה שבה עובד הרופא או המכון מתאימה לפתרון הבעיה.

איפה ניתן לעשות טיפולי נוירופידבק בישראל?

ישנם מרכזים ומכוני טיפול ברחבי הארץ שבהם מוצע הטיפול. הנה כמה מהמרכזיים שבהם:

מיינד קליניק: קליניקה מקצועית לטיפולים מתקדמים במרכז תל אביב שמטפלת בהפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, אפילפסיה, הפרעות שינה, התמכרויות, הפרעות אכילה ועוד.

מכון ביוקשב: מפעיל ארבעה סניפים בירושלים, חיפה, רחובות, וגבעת חיים איחוד. במכון משלבים טכניקות נוספות כמו ביופידבק, גרייה מוחית, ואחרות, בהתאם לשיקול מקצועי.

מכון גפן: בעל שלושה סניפים בחוף הכרמל, גליל מערבי, ורמת הגולן. במכון גפן מטפלים בהפרעות קשב וריכוז, טיקים ותסמונת טורט, אוטיזם, דיכאון, וחרדות.

מכון א"מ הדרך: ממוקם בפתח תקווה ומציע טיפול במגוון בעיות ומצבים באמצעות נוירופידבק.

מרכז רפואי נוירוקליניק: המרכז מציע טיפולים ברמת גן ואף טיפולים מרחוק לאחר האבחון, עם שליטה מלאה של המטפל.

recoveriX: טיפול חדשני לשיקום אחרי שבץ. המרכז יושב מתבצעים בבנימינה וברעננה, ובעתיד אמורים להתרחב לקליניקות ייעודיות ברחבי הארץ. 

האם טיפולי נוירופידבק בטוחים?

נוירופידבק נחשב לטיפול בטוח להפרעות ומצבים רבים, גם בהשוואה לתרופות או הליכים פולשניים שונים. כדי שהטיפול יהיה בטוח ויעיל חשוב שתקפידו על שלושת הסעיפים שכבר הזכרנו במה עליכם לבדוק לפני הטיפול. 
הפרעות כמו ADHD, חרדה, מתח, ועוד, מטופלים לרוב בכדורים. זו לא תמיד הגישה הטובה ביותר שכן כדורים אלה עלולים לגרום לתופעות לוואי שלפעמים אף גרועות מהמצב שבו רוצים לטפל. בנוסף, אם רוצים להפסיק את השימוש התרופתי, התסמינים עלולים לחזור. לכן, טיפולי נוירופידבק לא רק בטוחים, אלא גם עשויים להיות יעילים יותר לטווח ארוך. במהלך האימון מאמנים את המוח ולחזק את היכולת כך שגם לאחר סיום הטיפול ההרגלים הטובים יישמרו והתסמינים לא ישובו. 

כמה זה עולה?

העלות של טיפולי נוירופידבק משתנה בין המכונים השונים והמרפאות המטפלות, וקיימים הבדלים גם בין סוגי הטיפולים גם אם הם נמשכים זמן דומה. כיוון שמדובר ברפואה מותאמת אישית, המחיר נקבע עבור כל אחד ואחת בהתאם לתוכנית הטיפולים. 

טווח העלויות מתחיל ב-180 שקלים ומגיע עד כ-700 שקלים למפגש בודד. טווח המחירים לסדרת טיפולים עומד על 3,000-9,000 שקלים, ומגיע עד כ-20 אלף שקלים. קופות החולים עדיין לא מסבסדות טיפולי נוירופידבק, אך כדאי לבדוק ביטוחי בריאות פרטיים, שחלקם מסייעים במימון העלויות. 

מתעניינים בטיפול נוירופידבק? לחצו כאן ונציג יחזור אליכם

יש להזין שם
יש להזין טלפון בספרות בלבד
יש לבחור יישוב

נוירופידבק - חברות

נוירופידבק - סקירות בתחום

ביופידבק: כל המידע על שיטת הטיפול המתקדמת

ביופידבק הוא שיטת טיפול שמלמדת אותנו לשלוט בגוף באמצעות מערכת ממוחשבת ומתוחכמת שמנטרת מדדים שונים. באילו מקרים טיפולי ביופידבק עוזרים, למי הם...

כמה עולים טיפולי נוירופידבק?

נוירופידבק הוא משוב ביולוגי לגלי המוח. הטיפול נעשה בטכנולוגיה שמסייעת למצבים בריאותיים מגוונים ללא שימוש בתרופות. איך בדיוק עובד הטיפול, באילו מכונים...

טיפולי נוירופידבק להפרעות קשב וריכוז

בשנים האחרונות הולך וצובר תאוצה טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות טכנולוגיית נוירופידבק. איך הטיפולים עוזרים, איזה שיתוף פעולה נדרש מכם, והיכן עושים...

טיפולי נוירופידבק לסובלים מדיכאון

דיכאון הוא אחד הגורמים המרכזיים לנכות נפשית בישראל ובעולם. התרופות לטיפול בדיכאון אכן מפחיתות תסמינים, אך הן לא חפות מתופעות לוואי. טיפול נוירופידבק...